אזרחות רומנית שאלות נפוצות
אזרחות רומנית

אזרחות רומנית-שאלות נפוצות

חולמים על דרכון רומני המאפשר קבלת מגוון רחב של הטבות בכל מדינות האיחוד האירופי? רוצים לדעת מה כולל הליך הוצאת אזרחות רומנית המהווה תנאי מקדים לקבלת דרכון רומני? בשורות הבאות ריכזנו עבורכם מספר שאלות נפוצות ולצידן תשובות ענייניות בנושא הוצאת אזרחות רומנית ולאחר מכן הוצאת דרכון רומני.

מהם היתרונות הנלווים להליכי הוצאת דרכון רומניה?

מיום הצטרפותה של רומניה למדינות האיחוד האירופי בשנת 2007, הנפקת דרכון רומני זכויות כולל בין היתר:

  • לימודים מסובסדים (עד כ-100%משכר הלימוד) במגוון רחב של מוסדות להשכלה גבוהה ברומניה ו/או בכל אחת ממדינות האיחוד האירופי.
  • קבלת אישור עבודה לאחת מ-28 מדינות האיחוד, לרבות, רומניה.
  • אפשרויות השקעה מגוונות בנדל”ן במדינות האיחוד האירופי, לרבות, אפשרויות מימון מגוונות בהתאם לסוג ומאפייני ההשקעה ו/או עסקת המקרקעין.
  • מעבר חופשי בין מדינות האיחוד האירופי ללא צורך בביקורת גבולות.
  • כניסה לשטחי ארצות הברית וקנדה ללא צורך בהנפקת אשרת כניסה (ויזה).
  • שמירה מלאה על אזרחותכם הישראלית.

ועוד מגוון רחב של הטבות בתחומי חיים שונים בכל אחת ממדינות האיחוד האירופי.

 

מי זכאי לקבלת דרכון רומני?

דרכון רומני מוענק לבעלי אזרחות רומנית, כאשר אזרחות רומנית זכאות שמורה לכל אילו מביניכם העומדים בדרישות חוק האזרחות הרומני כדלקמן:

  • לידה ברומניה
  • אימוץ על ידי הורים בעלי אזרחות רומנית
  • כל אזרח ישראל שאזרחותו הרומנית נשללה בעת עלייתו ארצה, לרבות, צאצאיו של העולה
  • כל אזרח ישראלי המחזיק ב-“אזרחות רומנית רדומה” מכיוון שעם עלייתו ארצה הוא לא פעל להוצאת רישומים ותעודות שונות היכולות לצורך שמירה על האזרחות הרומנית.
אזרחות רומנית שאלות נפוצות
אזרחות רומנית שאלות נפוצות

מהו הליך מימוש הזכאות בכל הנוגע להוצאת אזרחות רומנית וכפועל יומא מכך הנפקת דרכון אירופי?

הליך מימוש הזכאות לקבלת אזרחות ודרכון רומני, הינו הליך בירוקרטיה המתנהל אל מול הרשויות הרלוונטיות ברומניה באמצעות שגרירות רומניה בישראל. הליך זה כרוך בהגשת מסמכים המעידים על זיקת המבקש לרומניה ומילוי טפסים שונים הנדרשים לפתיחת הליכי הוצאת אזרחות רומנית הכוללים גם הצהרות מאומתות של מגיש הבקשה באמצעות נוטריון. את המסמכים השונים יש להגיש לשגרירות רומניה בישראל ובעת הגשת המסמכים לשלם אגרת טיפול.

 

כמה עולה להוציא דרכון רומני?

הליך הוצאת אזרחות רומנית מתאפשר בשתי דרכים עיקריות, האחת, באמצעות ליווי משפטי המוצע לכם על ידי גופים שונים כגון: עמותות ומשרדי עריכת דין המתמחים בליווי הליכי הוצאת אזרחות זרה, והשנייה, ניהול ההליך באופן עצמאי על ידי מגיש הבקשה.

בשני המקרים, תדרשו לשלם אגרה טיפול במסמכים בעלות של 600 שקלים, כאשר עלות הליווי על ידי גורם מקצועי עולה בין 900 ל-1,500 דולרים ואליו במסגרת הליך הניהול העצמאי תדרשו לשלם כ-200 שקלים בממוצע עבור תרגום של כל עמוד במסמכים השונים אותם תדרשו להגיש וזאת בנוסף לתשלום של כ-200 שקלים נוספים עבור אישור נוטריוני לכל עמוד.

 

מה עדיף: לנהל את התהליך באופן עצמאי או לפנות לגורם מקצועי מוסמך לצרכי טיפול בהגשת הבקשה?

הטיפול העצמאי בהליכי הגשת הבקשה מתאפשר בעיקר לכל אילו מביניכם המחזיקים באישורים שונים היכולים לקדם ולקצר בעבורם את התהליך ולכל אילו מביניכם הבקיאים בידיעת השפה הרומנית וזאת מכיוון שכל מסמך אותו תדרשו להשיג לצורך התהליך חייב להיות מתורגם לרומנית.

יחד עם זאת, ליווי מקצועי על ידי גורם מוסמך המתמחה בנושא, יכול לסייע לכם להתמודד עם סוגיות משפטיות כאלו ואחרות העלולות להתעורר לאורך תהליך הגשת הבקשה ולכן בחלק גדול מהמקרים מומלץ לנהל את התהליך מתחילתו ועד לסופו באמצעות גורמים מקצועיים המוסמכים לעשות זאת.

האם ידיעת השפה הרומנית מהווה תנאי הכרחי לקבלת האזרחות?

באופן רשמי, ידיעת השפה הרומנית אינה מהווה תנאי לקבלת האזרחות אך יחד עם זאת הליך הבקשה מחייב תרגום מלא של כל טפסי ומסמכי הבקשה לרומנית. כמו כן, במקרים מסוימים, מגיש הבקשה נדרש להתייצב במשרדי השגרירות הרומנית בישראל לצורך ראיון אל מול נציגי השגרירות, כאשר הראיון מתקיים בשפה הרומנית ובמקרים בהם מגיש הבקשה איננו דובר השפה הוא נדרש להתייצב עם מתורגמן בעל הסמכה לנושא.

האם תעודת לידה מרומניה מהווה הוכחה מספקת לקבלת אזרחות רומנית?

לידה ברומניה היא אומנם אחד מתנאי הסף הנדרשים לצורך הגשת בקשה לקבלת אזרחות רומנית אך כשלעצמה היא איננה מהווה אישור לכך שהמחזיקים בה הינם אזרחי רומניה וגם הם נדרשים לפעול להגשת בקשה מסודרת להגשת הבקשה לקבלת אזרחות רומנית.

מה תפקידה של השגרירות הרומנית בישראל לאורך שלבי התהליך?

השגרירות הרומנית בישראל אמונה על ניהול תהליך האזרחות עבור אזרחים ישראלים המעוניינים לעשות כן. השגרירות אומנם אחראית לקליטת הבקשות השונות והעברתן לרשויות הרלוונטיות ברומניה אך היא איננה עוסקת בהחלטות השונות הקשורות לאישור או פסילת הבקשות. במידת הצורך, השגרירות הרומנית מזמנת את מגישי הבקשה לצורך קיום ראיונות אישיים עימם במשרדי השגרירות בתל אביב.

לסיכום, קבלת דרכון רומני המעניק לכם למחזיקים בו מגוון רחב של הטבות וזכויות בכל אחת ממדינות האיחוד האירופי, מתאפשר אך ורק למחזיקי אזרחות רומנית. הליך קבלת האזרחות הינו הליך מתמשך העלול להימשך בין מספר חודשים לשנה וחצי ואף יותר, כאשר הדרך המומלצת ביותר לניהול התהליך הינה באמצעות פנייה יזומה לאחד מהגופים המקצועיים העוסקים ומתמחים במתן סיוע, ייעוץ וליווי הליכי הגשת הב

Similar Posts